Güvenilir ücretsiz Sohbet sitesi.

Ekmek Hamuru Tarifi

 

Sevgili www.asksehri.com sohbet sakinleri ve değerli arkadaşlar. Gününüzün neşeli , hayatınızın sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını temenni eder , en mutlusohbet ler dileriz. Can boğazdan gelir terimiyle bugün sizlere ekmek hamuru nasıl yapılır köy usulu onun tarifinden sizlerse konu başlığı açmış bulunuyorum. Çok kolay , çok pratik olan ekmek yapımı, sabah kahvaltılarınızda sıcak pişmişse yanında tereyağı ve lor peynir ile bandırarak yemekte çok lezzet verir. Kahvaltıda, gerek ailenizle , gerek misafirleriniz ile yiyebileceğiniz ekmeğimizin yapım aşamasına geçmek için önce sizlere gerekli olan malzemelere akabinde yapılışına geçmek için musadenizi istiyoruz.

Malzemeler

Yarım kilo un
Yarım yemek kaşığından az tuz
Bir yemek kaşığı dolusu kadar yaş veya kuru maya.

Yapılışı
Öncelikle unumuzu derin yoğurma kabımıza alalım. Sonra içine çukur açıp içine tuz ve yaş mayamızı koyalım. Ilıkça olan suyumuzuda alıp çukura ilave edelim ve mayamızı orda elimizde eritelim. Sonra yavaş yaval su ilave ederek hamurumuzu çok sulu deil orta kıvama yani elimize yapışacak şekilde cıvıkta olunca suyu bırakalım ve elimizi suda ıslatıp hamuru yoğuralım ondakika. Elimize yapışınca elimizi yine ıslatalım yoğuralım. Ondakika yoğurma işleminden sonra hamurumuzu soğumasın diye kapak koyup üzerini bezle örtelim. Üç dört saat sonra bakın hamur kabarmaya geçmişmi veya kabarmışmı. Kabarmışsa güzelce. Tepsimizi yağlıyalım fırında güzelce kızdıralım veya yaplı kağıt koyalım. Sonra hamuru elimizi ıslatıp ortaya dört beş kes çevirerk toplayalım ve alıp tepsimizin tam ortasına koyalım. Sonra üzerini elimizin içi ile tam kenarına gelecek şekilde ezelim ve fırına koyalım biraz kabarsın beş on dakika. Sonra fiırınımızın içi ayarını açalım pişirmeye verelim. Tepsiye koyunca beş ondakika hafif ılık fırında bekletirseniz kabarması güzel olur unutmayalım. Sonra alt üst pişince ekmek hazıdır sevgili arkadaşlar. Misafirlerinize ve ailenize hazırlamış olduğunuz ekmeğiniz size , misafirlerinize ve ailenize afiyet olsun. Umarız çok sever ve beğenerek yaparsınız. Bizler sizler için vermiş olduğumuz yemek tarifi, pasta, ekmek tariflerimiz sizler için ne kadar değerliyse, sizlerinde verdiklerimizi beğenerek yapışınız okadar bizlerede önemlidir.

Şimdiden sizlere afiyet ile sohbet ederken masada , piknik ederken masada verdiğimiz tüm tariflerimizi ziyafet şöleniniz olarak muhabbet esnasında tüketmeniz o yemeğin çok daha lezzet li olanından şüphemiz yoktur. Hayatınızın ekmek tadında , yaşantınızın tatlı tadında güzel geçmesini diler, gelecek günlerde başka yemek, tatlı , kek börek tariflerimizde karşınızda olabilmek umudu ile sizlere hoşçakalın diyoruz. Sevgi ve saygı ile kalın www.asksehri.com ailesi ve sohbet sunucumuzda olan değerli arkadaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*